Askov/Malt Jagtforening er en meget aktiv jagtforening, under Danmarks Jægerforbund. Foreningens målsætning er at tilbyde sine ca. 400 medlemmer masser af spændende tilbud indenfor jagt, aktivt friluftsliv, kammeratskab, samt lærerige og hyggelige stunder! Vort Nyjægerudvalg og buejægerudvalg har også masser af aktiviteter. Læs mere om dette her på hjemmesiden!

Af vore medlemstilbud kan bla. nævnes: Jægeraftner med forskellige temaer, riffel- og lerdueskydning, hundetræning, jagthornsblæsning, udflugter, ande- og gåsejagt ved Vadehavet samt foreningsjagt på Estrup Hovedgård!

Meget populært er foreningens årlige medlemsblad ”Jagtmagasinet”. I 2019 er det på 80 flotte og spændende sider i farver! Heri fortæller medlemmerne om egne oplevelser, både som jagtfortællinger samt under ”Jagtjournalen”. Der er desuden vildtopskrifter, jægertips og meget, meget andet og foreningens medlemmer orienteres om det kommende års aktiviteter.

Tag en tur rundt på hjemmesiden, som løbende opdateres, og se hvad en aktiv jagtforening kan tilbyde sine medlemmer!

 

Ole Lautrup
Formand

Vi bruger cookies på denne hjemmeside, for at kunne levere den bedst mulige oplevelse.
Mere information Ok