Da Askov/Malt Jagtforening tog hul på årets aktiviteter med generalforsamling var 90 af foreningens mere end 400 medlemmer mødt frem til en meget vellykket aften på Hotel Skibelund Krat.

Bent Knudsen kom til Askov i 1959 og blev medlem af Askov/Malt Jagtforening i 1960 og kom i bestyrelsen 1965. Efter 35 år i bestyrelsen ønskede Bent Knudsen ikke genvalg. Han har altid været et meget højt værdsat medlem af Askov/Malt Jagtforening. Han har været i bestyrelsen i to omgange. Første gang i perioden 1965 til 1971. Dernæst kom han atter i bestyrelsen fra 1989. Han var i mange år en sikker kasserer. I perioden 2005 til 2011 var han foreningens formand, og siden har han været næstformand. Han har haft ansvaret for medlemsregistreringen og har været den primære drivkraft bag foreningens jagtrevir på Estrup Hovedgård, men har nu besluttet at stoppe i bestyrelsen.

Denne kæmpestore indsats blev hædret af Danmarks Jægerforbund med overrækkelse af Jægerforbundets bronzenål. Kredsformand Poul Bundgaard holdt først tale, inden formanden for Danmarks Jægerforbund, Claus Lind Christensen, satte bronzenålen på rette sted. Fra Askov/Malt Jagtforening var der også en stor tak fra formand Ole Lautrup.

Bronzenålen er Danmarks Jægerforbunds hæder til forhenværende bestyrelsesmedlemmer i en lokal jagtforening, som har udført et længerevarende, bemærkelsesværdigt, loyalt og solidt organisationsarbejde.

Udover Bent Knudsen ønskede Rasmus Petersen ikke genvalg. Rasmus Petersen har haft ansvaret for nyjægerne samt buejægerne, men ønsker nu mere tid i dagligdagen. Han fortsætter dog med at have ansvaret for reguleringskonkurrencen. Nyvalgt til bestyrelsen blev Allan Schmidt Hansen og Søren Thorsen. Som suppleanter blev Lars Wagner og Dennis Sørensen valgt.

Askov Malt jagthornsblæsere underholdt med smukke jagtsignaler flere gange i løbet af aftenen. Formand Ole Lautrup fortalte i sin beretning, at det forløbne år havde været godt og de mange aktiviteter havde været godt besøgte. Foreningens nyjægerudvalg havde atter været meget aktivt og mange nyjægere havde haft rigtig gode oplevelser. Han fortalte desuden om riffelbanen i Skibelund. Der bliver arbejdet på at have det nye skydehus klar til den kommende sæson.

Årets skytte 2018
For at kunne blive Årets skytte skal man have deltaget i både foreningens riffelskydning, lerdueskydning samt minihjorteskydning. I år blev det atter Bjarne Feddersen som Ole Lautrup kunne kåre som Årets skytte, samt overrække vandrepokal og vinderkasket. På de efterfølgende pladser kom Ole Lautrup og Ole Johnsen.

Trofæudstilling
Efter generalforsamlingen var der trofæudstilling med masser af spændende jagttrofæer fra ind- og udland. Her kunne man beundre mange flotte trofæer. Herefter blev de to største og de to mest særprægede bukketrofæer fra 2018 i hhv. ind- og udland kåret og blandt alle trofæer blev ”Årets trofæ” også valgt. I forbindelse med kåringen fortalte vinderne kort om deres oplevelser under jagten. Vinder med Årets største danske buk blev Tom Hansen. Årets mest særprægede danske buk blev vundet af Hans Ove Christiansen. Årets mest specielle udenlandske buk blev vundet af Bent Nielsen mens årets største udenlandske buk blev vundet af Lars Wagner, som også vandt Årets trofæ med to udstoppede vaskebjørne

Reguleringskonkurrencen
Rigtig mange har deltaget i foreningens reguleringskonkurrence, fortalte Rasmus Petersen. Her var der blevet indberettet mere end 100 ræve. Rune Warming vandt lodtrækningen. Rasmus Petersen kunne tillige fortælle, at foreningen også regulerer ræve hos nogle fåreavlere på marskengene. De mister rigtig mange nyfødte lam som bliver taget af ræve. Her skal nogle af foreningens jægere atter hjælpe med at regulere rævene i den kommende tid.

Stort lotteri
Aftenen sluttede med et stort lotteri. Mange kunne således tage hjem med gavekort til en jagtdag på Estrup eller et årskort til engjagten ved vadehavet, samt mange spændende præmier som vingaver fra Ole Lautrup og Hotel Skibelund Krat. Forskellige gaver fra Ribe Jagt og Fiskeri, KK Partner, TBS Grillshop samt Jelsskov Foder og Hobby. Smykker Fra Paolo Clary, Tøj fra Østjysk Våbenhandel, Vejen Erhvervsbeklædning og Kolding Jagt og Fiskeri samt gavekort fra AMJ.

90 af foreningens medlemmer var mødt frem til generalforsamlingen på Hotel Skibelund Krat og fik en god aften

Formand for Danmarks Jægerforbund Claus Lind Christensen hædrer Bent Knudsen med forbundets bronzenål.

Kredsformand Poul Bundgård (tv), Bent Knudsen og Claus Lind Christensen, formand for Danmarks Jægerforbund

Ole Lautrup kårer Bjarne Feddersen (tv) som Årets Skytte 2018

Årets trofævindere. Fra venstre Bent Nielsen, Lars Wagner, Tom Hansen og Hans Ove Christensen

Gavebordet

Vi bruger cookies på denne hjemmeside, for at kunne levere den bedst mulige oplevelse.